TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ

Türk Eğitim Derneği, Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran kadroların öncülüğünde 31 Ocak 1928 tarihinde kurulmuştur ve 12 Aralık 1939 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamuya Yararlı Dernek statüsü edinmiştir. İlk adı "Türk Maarif Cemiyeti" olan Dernek, 1946 yılından itibaren, "Türk Eğitim Derneği" adı altında çalışmalarını sürdürmektedir. Türk Eğitim Derneği; başarılı ancak maddi olanakları sınırlı öğrencilere burslar vermeyi, yurt içinde ve dışında yabancı dilde eğitim veren okul ve yurtlar açmayı, Türk eğitim standartlarını çağdaş seviyeye taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmayı, eğitim sisteminin sorunları ve çözümleri konusunda toplumu bilinçlendirmeyi ve Türk eğitim politikasının oluşturulmasına katkıda bulunmayı misyon edinmiş köklü bir sivil toplum örgütüdür. Türk Eğitim Derneği, ülke genelinde 38 okulu, 1 öğrenci yurdu, mezun dernekleri ve okullarının spor kulüpleri ile faaliyet göstermektedir.

Türk Eğitim Derneği Çalışma Konu ve Amaçları

a) Kimsesizliği ve parasızlığı dolayısıyla okuma imkânı bulamayan ahlaklı, anlayışlı ve çalışkan Türk çocuklarına eğitim olanağı sağlamak,
b) Gerek yurt içinde, gerek yabancı ülkelerde bulunan eğitim merkezlerinde Türk öğrencileri için yurtlar kurmak,
c) Türk çocukları için yurt içinde ve yabancı ülkelerde dil öğretimini öngören okullar ve her çeşit kurslar açmak,
d) Türk çocuklarının ulusal, sosyal, kültürel ve sportif eğitimlerinde daha yüksek nitelikler kazanmalarını sağlamak,
e) Türk çocuklarının boş zamanlarını değerlendirmek
f) Türk eğitim hayatına ve faaliyetlerine maddi ve bilimsel katkılarda bulunup destek sağlamak.
g) Eğitime katkıda bulunmak amacı ile yurtiçinde ve yabancı ülkelerde üniversite ve her türlü öğrenim kurumları açmak.


BURSLAR

Türk Eğitim Derneği'nin temel amacı, Ana Tüzük'ünde "Kimsesizliği ve parasızlığı dolayısıyla okuma imkanı bulamayan ahlaklı, anlayışlı ve çalışkan Türk çocuklarına eğitim olanağı sağlamak" olarak hükme bağlanmıştır.

Türk Eğitim Derneği tarafından verilen Burslar: Tam Destek Bursu / Tam Eğitim Bursu

http://www.ted.org.tr/

TED Mersin Koleji

Ulusal kimliği bulunan ve eğitimde kalite standartlarını çok önceden yakalamış olan, köklü, güvenilir ve çağdaş öğretim isteği, Mersinli anne - babaların bir özlemiydi. Bu boşluğun ve özlemin farkına varan, değerli kurucumuz Orhan ÖZDEMİR, üstün bir enerji ve çaba göstererek zorlu; ama bir o kadar da önemli eğitim yolculuğuna çıktı. Onun bu gayret ve içtenliği TED meşalesinin bölgesel öncülüğünün Mersin'den başlamasına inanan TED yönetim kurulunun desteğiyle birleşmiş böylece fiziki donanımı ve eğitim - öğretim alt yapısı, çağdaş standartlardan oluşan okulumuz, 2003 - 2004 eğitim öğretim yılında eğitime başlamıştır.

Açıldığı yıl ilköğretim ve bünyesinde bulunan anaokulu ile sürdürülen eğitime, ikinci yıl lise eğitimi de eklenmiştir. Dört yıl, Çeşmeli kampüsünde sürdürülen anaokulu eğitimi; "TED Genel Merkezi"mizin öngörüsüyle anaokulumuza şehir merkezinde duyulan gereksinimden dolayı,2007 - 2008 Eğitim Öğretim yılından itibaren Mezitli Kale Yolu'nda; okul öncesine ve anaokuluna verilen önemin gereğine göre tasarlanarak kurucumuz Orhan ÖZDEMİR tarafından yaptırılan kampüsünde faaliyetlerine devam etmektedir.